Finlandia


Wizyta w fińskiej szkole w Nivala, w Finlandii (ERASMUS+) 

W dniach 20-27.01.2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z koordynatorem projektu CLIL-creativity, learning, inspiration and language, Małgorzatą Murdzia i nauczecielką Krystyną Goździewską wyjechali do Finladii w ramach wymiany. 

Długa podróż z przesiadką w Helsinkach upłynęła przyjemnie. W Rovaniemi wszystkich powitała sroga, ale piękna zima, wygladem przypominająca bajkową scenerię. Śnieg leży tutaj jeszcze w maju, a lato jest krótsze i znacznie chłodniejsze niż w Polsce. Pomimo przejmujacego mrozu przez cały czas towarzyszyła nam ciepła atmosfera. W Santa Claus’ Holiday Village przywitał nas prawdziwy Święty Mikołaj i renifery, a poczta Świętego Mikołaja okazała się prawdziwie magicznym miejscem. To tutaj dzieci z całego świata piszą listy prosząc o upominki.  Prawdziwą niespodzianką był Snowman World, gdzie figury lodowe były większe od nas, a tron i łoże z lodu zapraszały do skorzystania. Zjazdy po torze lodowym na małych pontonach to była frajda, którą nasi uczniowie na zawsze zapamiętają! Rovaniemi jednak jest znane nie tylko z obecności Świętego Mikołaja. To tutaj przechodzi linia oznaczająca początek koła podbiegunowego, niebo jest bajeczne, a zorze zdarzają się często i są niezwykle piękne. 

Po mile spędzonym dniu wyruszyliśmy pociagiem do Nivala, gdzie czekały na nas rodziny goszczące. Powitano nas serdecznie, co sprawiło, ze wszyscy poczuliśmy się jak u siebie. Po kolacji i saunie, zmęczeni zasnęliśmy, aby rozpocząć kolejny dzień wizyty. 

Szkoła w Nivala jest mała, ale przytulna i dobrze wyposażona.Uczy się w niej 63 uczniów i pracuje 5 nauczycieli.  Nasi uczniowie wraz z dziećmi z Hiszpanii, Czech, Łotwy i Finladnii uczestniczyli w lekcjach i warsztatach w języku angielskim. Były to bardzo ciekawe zajęcia, których wytworami były obwody elektryczne, plakaty, projekty, taniec i sztuka. Na przerwach można było zjeżdżać do woli na sankach i uprawiać sporty zimowe. Dla wielu jazda na nartach i łyżach była nowością, nie mówiąc o codziennej saunie i przejażdżkach skuterem po zamrożonej tafli jeziora! Każdy dzień pobytu w Finlandii obfitował w nowe wrażenia i przeżycia. Rodziny goszczące opiekowały się naszymi uczniami tak doskonale, ze wszystkim żal było wracać. Codzienne rozmowy, fińskie domowe specjały i zajęcia wieczorne bardzo uatrakcyjniły pobyt. Wizyta w kościele, podczas której Elina, dyrektor szkoły w Nivala odegrała piękny koncert organowy dla uczestników projektu wprawiła wszystkich w podniosły nastrój, a o najnowszych zdobyczach techniki dowiedzieliśmy się w ELME studio, gdzie testowana jest wytrzymałośc różnych materiałów i wdrażane technologie przyszłości. 

Wycieczka ostatniego dnia do domu Eliny, który położony jest w lesie nad jeziorem była ukoronowaniem pobytu. Wszyscy jedliśmy ciepłą owsiankę z brusznicą, naleśniki smażone na ognisku, a co odważniejsi spróbowali jak to jest być morsem wchodząc do przerębli. Karuzela kręciła się po śniegu, a Maksymilian jako pierwszy złowił rybę w jeziorze przez własnoręcznie zrobiony otwór w głebokiej tafli lodu. Swięty Mikołaj tym razem przyjechał do nas na nartach, częstując fińskimi smakołykami. Tak minął tydzień pobytu w pięknej Finlandii, gdzie lasy zajmują 75% obszaru państwa i wszyscy zyją w zgodzie z naturą. Pełni wrażeń i upominków wyjechaliśmy do Rovaniemi, gdzie spędziliśmy ostatnią noc przed powrotem do Polski. Podróż minęła sprawnie, choć trwała długo. Dzieliliśmy się wzajemnie wrażeniami z pobytu, rozmawialiśmy o ciepłych sercach mieszkańców zimnego kraju i o tym, jak wiele ten pobyt wniósł w nasze życia. 

 RELACJE UCZNIÓW Z POBYTU W FINLANDII W DNIACH 20-27.01.2019 W RAMACH PROJEKTU CLIL, ERASMUS+ 
  Pięciu uczniów, którzy uczestniczyli w wyjeździe do Finlandii opisuje swoje wrażenia z pobytu w tym pięknym państwie. Zapraszamy do przeczytania ich reportażów.

WITAMY NA STRONIE


pajacyk.gif

Aktualności 2024

PoWtŚrCzPiSoNi
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829