IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej

23 marca 2018 r. odbyła się w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie  IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dębicy, Ropczyc, Lubaczowa, Krosna, Błażowej, Głogowa Małopolskiego, Rzeszowa i Leżajska.
            W skład Jury weszli: Aleksandr Minin - Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie – przewodniczący;  Laila Arifulina – tancerz i choreograf, absolwentka Szkoły Baletowej przy Teatrze Balszoj w Moskwie, dr hab. Artur Czapiga – dyrektor Instytutu Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim; dr Maria Kossakowska-Maras – pracownik naukowy w Instytucie Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim; Adrianna Sawa – muzyk, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 oraz w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie; Klaudia Długosz – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie.   Patronat Honorowy objęli Konsul Generalny FR w Krakowie, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Współpracy Polska -Wschód , Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Patronat medialny objęły Telewizja Polska oddział w Rzeszowie oraz Polskie Radio Rzeszów.
    Celem Konkursu było zainteresowanie kulturą rosyjską, popularyzacja piosenki rosyjskiej, doskonalenie umiejętności wokalnych i scenicznych, podnoszenie kultury żywego słowa, zachęcenie do prezentacji swoich umiejętności wokalnych, a także  integracja młodzieży województwa podkarpackiego. W Konkursie wzięli udział soliści, duety i zespoły ze szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego.
    Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Hejda z klasy V, Joanna Kozyra uczennica klasy VI , Jadwiga Bilska i Martyna Ciągło z klasy VII. Paulina Hejda zdobyła I miejsce w kategorii soliści śpiewając piosenkę Tiny Karol „Жизнь продолжается" natomiast Jadwiga Bilska i Martyna Ciągło z klasy VII zdobyły  I miejsce w kategorii zespoły wykonując piosenkę " Белые розы". Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a laureaci - nagrody rzeczowe (Paulina Hejda voucher na dowolny kurs języka w Szkole Empik w Rzeszowie wartość 600 złotych i wiele innych nagród rzeczowych , Jadwiga Bilska  i Martyna Ciągło voucher na 400 złotych na dowolny kurs języka w Szkole Empik, bilety do kina oraz  książki). Do konkursu przygotowali uczniów: nauczycielka języka rosyjskiego p. Aleksandra Zdulska oraz nauczycielka muzyki p. Wioletta Kurasiewicz.